34-річниця аварії на Чорнобильській АЕС

Цього дня, 26 квітня, у 1986 році сталася аварія на Чорнобильській АЕС – найбільша техногенно-екологічна катастрофа сучасності.

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла. Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція.

Лише 28 квітня в СРСР з’явилося перше офіційне повідомлення. У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів.

Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкали понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Задля запобігання розповсюдження радіації, наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним “саркофагом”.

За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт “Укриття”, зведений у 1986 році, поступово руйнувався. У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового “саркофагу” – Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році.

29 листопада 2016 року на об’єкт “Укриття” було встановлено арку Нового безпечного конфайнмента.

Пожежники й лікарі, військові та правоохоронці, працівники атомної станції, будівельники, вчені, мобілізовані працівники цивільної оборони.

Вшануймо усіх, хто зупинив смертельний рух немирного атома тоді, у 1986-ому, живих і тих, кого вже нема серед нас.

Подякуймо тим, хто сьогодні стоїть на захисті нашого життя і здоров’я на території, яка знову опинилася в центрі біди – потужних лісових пожеж.

Велика Вам подяка й низький доземний уклін! Нехай будуть вдячні та уважні люди до Вас щодня, щохвилини, завжди!

1 chornobil

uken
© Інститут інноваційної освіти КНУБА