Законопроєкт щодо цього вже готовий до другого читання. Після його ухвалення на використання цієї технології перейдуть до 80% будівельних компаній.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на виступ голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, голови партії "Слуга народу" Олени Шуляк,
Йдеться про ВІМ-технології, що передбачають впровадження будівельного інформаційного моделювання. Це віртуальне будівництво об’єкта, яке можливо реалізувати ще задовго до його фактичного завершення. Воно деталізує всі фізичні, технічні, технологічні, часові, екологічні та вартісні характеристики об’єкта.
"Ще у липні 2022 року парламент у першому читанні підтримав відповідний законопроєкт - №6383. Після його ухвалення використання BIM-технологій, включно з розрахунком вартості життєвого циклу об'єкта, якщо його споруджують за бюджетні кошти або під держгарантії, стане обов'язковим в Україні. Якщо ми зможемо це реалізувати, то як свідчить міжнародний досвід, до 80% будівельних компаній почнуть працювати за новими правилами".
У січні 2025 року Комісія ЄС опублікувала дослідження про впровадження ВІМ-технологій у країнах Європейського Союзу.
Наразі Україна активно вивчає можливості адаптувати до нового цифрового режиму у будівництві досвід таких країн як Естонія, Франція, Німеччина, Нідерланди і Ірландія. У кожній з них використання ВІМ - технологій має свої особливості.
На кафедрі Будівництва та інформаційних технологій ІІНО КНУБА для студентів спеціальності 192 "Будівництво та цивільна інженерія" запроваджено навчальну дисципліну "BIM-технології у будівництві", в рамках якої вивчають передовий досвід та новітні досягнення, що втілені у концепцію та механізми впровадження BIM-технологій як інструменту реформування, модернізації та цифрової трансформації будівельної галузі в Україні. Реалізація концепції дозволить гармонізувати законодавство України із законодавством ЄС, забезпечити рівні умови для всіх суб’єктів ринку щодо застосування BIM-технологій та стимулювати використовувати такі технології. Будівельникам буде забезпечена можливість вільно обирати будь-яке програмне забезпечення та використовувати відкриті формати представлення даних.
Студенти освітніх програм "Промислове та цивільне будівництво" та "Міське будівництво та господарство" знайомляться із впровадженням технологій будівельного інформаційного моделювання як одного із ключових компонентів цифрової трансформації будівельної галузі; вивчення теоретичних основ і регламентів практичної реалізації інноваційних процесів зведення будівель та споруд різноманітного призначення на основі варіантного вибору організаційно-технологічних рішень (способів) за технологією BIM; формування навичок проектного менеджменту та аналітичного підходу до інформаційного забезпечення процесу проектування у вигляді поступового формування складної інформаційної системи будівлі за рівнями насичення бази даних властивостей будівлі та її складових елементів відповідно рівням деталізації.
Очікується, що підготовка висококваліфікованих фахівців забезпечить ефективне використання бюджетних коштів, підвищить доступність, прозорість і відкритість інформації про об’єкти будівництва, підвищить інвестиційну привабливість та сприятиме сталому розвитку вітчизняної будівельної галузі.