В Україні вже є успішні приклади впровадження розумних рішень в містах: інтелектуальні системи управління дорожнім рухом, розумне вуличне освітлення та громадський транспорт, безготівкові розрахунки та інші. Ці практики підвищують якість послуг, привабливість міст для життя та бізнесу, отже мають бути запроваджені по всій країні. |
Про це сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода на відкритті Конгресу «Бізнес для розумних міст» у Києві.
«У 2018 році Уряд вдосконалив процес стратегічного планування регіонального розвитку. І нові проекти регіональних стратегій на період 2021-2027 роки мають бути розроблені на засадах смарт-спеціалізації та активізації міжрегіонального співробітництва», — сказав В’ячеслав Негода.
На його думку, саме міста мають стати драйверами процесів стратегічного планування в регіонах, «підштовхуючи» регіональну владу до розробки смарт-стратегій, а в подальшому – смарт проектів.
Стати «розумними» містам можуть допомогти відповідні інституції — аналітичні центри з розробки та впровадження рішень у міській політиці. Такі «інститути міст» вже успішно функціонують в Києві, Вінниці, Івано-Франківську, Дрогобичі, Львові, Рівному, Харкові та інших містах. «Важливо залучати ці установи також до розробки регіональних стратегій, щоб більш повно враховувати потенціал розвитку міст та розроблення проектів регіонального розвитку», — вважає перший заступник Міністра.
За словами В’ячеслава Негоди, завдяки фінансовій децентралізації грошей в бюджетах міст стало більше, місцева влада розпоряджається ними на свій розсуд, а отже має змогу спрямовувати їх на впровадження сучасних розумних технологій. Але крім власних грошей громади можуть використовувати механізми державно-приватного партнерства, кошти секторальної бюджетної підтримка ЄС (0,5 млрд грн) та Державного фонду регіонального розвитку (7,7 млрд грн у 2019 році).
«І міста тут мають бути більш активними. На жаль, лише 30% всіх поданих на державне фінансування проектів – це проекти міських рад. Крім того, якість цих проектів залишається на рівні аналогічних проектів від сільських територій», — зазначив перший заступник Міністра.
В’ячеслав Негода також повідомив, що 28 січня Мінрегіон, як координатор Дунайської транснаціональної програми в Україні, оголосив про відкриття третього конкурсу проектів Програми, набір заявок за яким триватиме до 8 березня. Програма фінансується за кошти ЄС, а це 5 млн євро.
Перший заступник Міністра нагадав і про нову урядову ініціативу, яка допоможе залучити більше громадян до управління містами – це Всеукраїнський громадський бюджет. «Вперше цього року в межах цієї програми закладено 0,5 млрд грн коштів ДФРР для реалізації проектів, які будуть відбиратися безпосередньо жителями регіонів. Залучення громадян до процесів управління містами може стати важливою складовою концепції розумного міста», — сказав В’ячеслав Негода.